Počet výsledků: 27

Otevřít filtraci

Hormonální terapie je jiný název pro hormonální léčbu. Viz také hormony.

Poruchy hormonální rovnováhy je jiný název pro hormonální poruchy. Viz také porucha, hormony.

Hormonální léčba, hormonální terapie neboli hormonoterapie je léčba pomocí hormonů. Různé typy hormonální léčby se mohou uplatnit u různých skupin pacientů, například: hormonální léčba zhoubných nádorů – u onkologických pacientů, hormonální substituční léčba – u žen v období menopauzy, substituční léčba testosteronem – u mužů s nedostatkem testosteronu. Viz také hormony, terapie, lokální hormonální léčba, systémová hormonální léčba, antihormonální léčba.

Hormonální antikoncepce je jakákoli metoda antikoncepce, která působí na endokrinní systém. Téměř všechny metody hormonální antikoncepce jsou založeny na působení steroidních hormonů. Hormonální antikoncepce je vysoce účinná: je-li užívána podle předepsaného schématu, zabrání otěhotnění ve více než 99 % případů. Hormonální antikoncepce však má i některá rizika, není tedy vhodná pro všechny ženy. S výběrem nejvhodnějšího typu antikoncepce pomůže každé ženě její ošetřující gynekolog. Viz také hormony.

Systémová hormonální léčba je hormonální léčba, která je podávána (a proto i působí) systémově. Například ke zmírnění klimakterických potíží může lékař ženě předepsat hormonální substituční léčbu ve formě tablet, z nichž se pak účinné látky dostanou skrze trávicí trakt do krve a následně do celého těla. Opakem systémové hormonální léčby je lokální hormonální léčba. Viz také systémová terapie, hormony.

Hormonální receptor je protein, který má schopnost vázat nějaký zcela konkrétní hormon. Hormonální receptor se může nacházet buď na povrchu buňky nebo uvnitř buňky. Po navázání hormonu na receptor dochází v buňce k mnoha změnám (jaké konkrétní změny to jsou, záleží na konkrétní dvojici hormon-receptor). Existuje velké množství různých hormonálních receptorů. Viz také hormony, receptor.

Hormonální substituční léčba, hormonální substituční terapie neboli HRT (zkratka pochází z anglického názvu hormone replacement therapy) je hormonální léčba, která se obvykle používá ke zmírnění příznaků přechodu (menopauzy) u žen. Cílem HRT je nahradit ženské pohlavní hormony, jejichž hladina s věkem klesá. Některé typy HRT však mohou zvyšovat riziko vzniku karcinomu prsu. Viz také hormony, hormonální léčba, terapie.

Hormonální léčba zhoubných nádorů je hormonální léčba, která může být za určitých okolností užívána u onkologických pacientů. Hormonální léčba ovlivňuje endokrinní systém prostřednictvím podávání buď konkrétních hormonů (zejména ze skupiny steroidních hormonů), nebo léků, které ovlivňují produkci hormonů v organismu. Steroidní hormony významně ovlivňují genovou expresi v některých nádorových buňkách; změna hladiny nebo aktivity určitých hormonů proto může způsobit, že některé typy zhoubných nádorů přestanou růst, nebo dokonce zaniknou. Za hormonální terapii lze považovat i chirurgické odstranění endokrinních žláz (např. varlat u mužů nebo vaječníků u žen). Viz také hormony, nádor, zhoubný nádor, hormonální léčba.

Hormonálně citlivý karcinom prostaty neboli HSPC (zkratka pochází z anglického názvu hormone-sensitive prostate cancer) je karcinom prostaty, který ke svému růstu potřebuje androgeny (mužské pohlavní hormony), a proto přestane růst, když androgeny nejsou přítomny. Hormonálně závislá je velká část karcinomů prostaty, zvláště pak v časném klinickém stadiu. Účinným typem léčby může být androgenní deprivace, antiandrogenní léčba, případně maximální androgenní blokáda. Viz také hormony, karcinom prostaty, kastračně rezistentní karcinom prostaty, hormonálně závislé nádory.

Hormonálně závislé nádory se vyznačují tím, že na povrchu jejich nádorových buněk je větší množství hormonálních receptorů, než je pro daný orgán obvyklé. Na tyto receptory se mohou vázat hormony, které pomáhají zhoubnému nádoru růst a šířit se (metastazovat). Zdaleka ne všechny typy zhoubných nádorů jsou hormonálně závislé. Mezi hormonálně závislé nádory se řadí zejména některé podtypy zhoubných nádorů prsu, vaječníků, dělohy a prostaty (například hormonálně citlivý karcinom prostaty). Pro ošetřujícího onkologa je důležité vědět, zda je zhoubný nádor hormonálně závislý či nikoli, neboť to může mít značný vliv na volbu nejvhodnějšího typu léčby. Viz také hormony, nádor, hormonální receptory, zhoubný nádor.

Zobrazeno 1 až 10 z 27

Počet výsledků